Soojuspumbad
Soojuspumba abil on võimalik ümbritsevast keskkonnast ammutada madalamatemperatuurilist energiat ja saada sellest kõrgematemperatuurilist soojuskandjat.
Ülevaade headest soojuspumpadest
Keskkonnast äravõetavat soojust saab kasutada hoone kütmiseks, sooja tarbevee valmistamiseks ja ventilatsiooniõhu soojendamiseks. Energiat võib ammutada maast, veekogust, välisõhust, ventilatsiooni heitõhust jm.
Näiteks võib temperatuuriga –10 oC välisõhust toota sooja vett temperatuuriga +50 C ja kuumemat. Soojuspumba näol ei ole tegemist igiliikuriga ja oma tööks vajab pump elektrienergiat. Soojuspumba töö efektiivsust iseloomustab soojustegur, mis näitab, kui palju saab elektrienergia ühest ühikust soojust. Näiteks kui soojuspumba soojustegur on 3, tähendab see, et 3 kWh soojus saamiseks kulub 1 kWh elektrienergiat ja 2 kWh energiat saadakse ammutatavast keskkonnast. Soojusteguri kohta kasutakse sageli ingliskeelseid lühendeid COP (coefficient of performance) ja SPF (seasonal perfomance factor).
Soojustegur sõltub põhiliselt ammutatava keskkonna ja saadava soojuskandja temperatuurist. Mida kõrgema temperatuuriga keskkonnast soojust ammutatakse ja mida madalama temperatuuriga soojuskandjat saadakse, seda suurem on soojustegur. Näiteks õhk-õhk-tüüpi soojuspumba soojustegur on seda parem, mida kõrgem on välisõhu temperatuur. Teisalt pole otstarbekas toota soojuspumbaga liiga kõrge temperatuuriga (üle +45…+50 oC) küttevett, kuna selleks kulub liiga palju elektrit.
Olenevalt ammutatavast keskkonnast võib soojuspumbad tinglikult jagada maasoojus- ja
õhksoojuspumpadeks ning sõltuvalt hoone soojusvarustuseks kasutatavast soojuskandjast veesoojus- ja õhksoojuspumpadeks. Sageli nimetatakse soojuspumba soojust ammutavat poolt primaarkontuuriks ja hoones soojust tarbivat poolt sekundaarpooleks. Tabelis (Tabel 4.1) on levinuim soojuspumpade liigitus olenevalt primaar- ja sekundaarpooles kasutatavast soojuskandjast.
